Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalliKayıt OlLatest imagesAramaGiriş yap

Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu

2 posters
YazarMesaj
joelofarabia

joelofarabia

Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu Empty
MesajKonu: Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu   Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu Icon_minitime13/12/2010, 13:36

Öncelikle bu forumun üyelerini yaptıkları değerli çalışmalardan dolayı tebrik etmek istiyorum.

Çeviriyazı (transkripsiyon) işlerine yeni girişmeye başlayan biri olarak, Arap harflerine göre sıralanmış Osmanlıca sözlüklerinin eksikliğinden dolayı zorluk çekiyorum. Bu forum sayesinde Ali Kemal Belviranlı'nın İmla Lügatı'nın varlığından haberim oldu. O eserin hazırlandığı dönemin şartları düşünülürse sanırım bundan fazlasını pek az kimse başarabilirdi, fakat gerçek şu ki daha kapsamlı bir şey hepimizin işine yarar. Bilişim teknolojinin yükselişi sayesinde böyle hayaller artık gerçeğe dönüşebilir.

Bu nedenle "Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu" adını verdiğim bir çalışmaya başladım. Görmek için buraya tıklayın.

Önsöz kısmında belirttiğim gibi, herkesçe kullanılması serbesttir. Önerileriniz varsa bunları öğrenmekten memnun olurum. Ayrıca bu çalışmaya yardımcı olmak isteyen varsa, oradaki "Talimatlar" sekmesinde genel bir bilgi bulunur. Bu proje yardımcılar olmadan bitirilemeyecektir, fakat az ya da çok olsun yardım edenler çoğaldıkça bu iş mutlaka yürüyecektir.

Hepinize iyi çalışmalar dilerim. Teşekkürler.
http://www.editgrid.com/explore/user/joelofarabia/Kapsaml%C4%B1_
suretpezir

suretpezir

MesajKonu: Geri: Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu   Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu Icon_minitime14/12/2010, 14:22

tebrikler çok güzel bir çalışma ama siteye üye olup biraz kurcaladım nereye nasıl kelime ekleyeceğimi çıkaramadım. biraz tarif ederseniz iyi olacak
joelofarabia

joelofarabia

MesajKonu: Geri: Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu   Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu Icon_minitime14/12/2010, 23:27

"Talimatlar" sekmesini okusaydınız...

"Katkıda bulunmak istiyorsanız ilk önce lütfen bu sekmede verilen bilgileri okuyun. joelofarabia@gmail.com adresiyle bana ulaşarak şifre isteyin."

Altta bir "yapılacaklar listesi" var, bunların içinden hangi işleri hangi oranda üstlenebileceğinizi belirterek yazarsanız ona göre bir çalışma planı oluştururuz. Belki de kılavuzun daha kullanışlı olması için bazı önerileriniz de vardır.

Katkıda bulunamayacaksanız da ilginizden dolayı teşekkür ederim! İyi çalışmalar.
suretpezir

suretpezir

MesajKonu: Geri: Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu   Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu Icon_minitime15/12/2010, 07:58

talimatlara baktım ama nasıl olduysa o kısım dikkatimden kaçmış daha çok teknik kısısmları anlamaya çalıtığım için herhlde Smile
kamus-i türkî ve modern redhouse elimde olduğundan buralardan kelime girebirim
joelofarabia

joelofarabia

MesajKonu: Geri: Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu   Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu Icon_minitime15/12/2010, 09:17

Olabilir gözden kaçar böyle şeyler. Kusura bakmayın, bir çalışmayı ilk defa bu şekilde yürütüyorum...

Mümkünse bu görüşmemize email üzerinden devam edebilir miyiz? EditGrid'de açtığınız login'i verirseniz çizelgeyi size açabilirim. Gerçek isminizi de verirseniz önsöz sekmesine eklerim. Gördüğünüz gibi kimin ne eklediği de kaydedilecek, böylece ileride kitap olarak yayımlanırsa herkes yaptığı katkının karşılığını alacaktır.

Kamus-ı Türki'den kelime girmek Redhouse sözlüğünden daha zor olduğu için (Latin harfleri yok ya) herhalde oradan başlamanızı rica edeceğim. Şimdiden çok teşekkürler.

Kapsamlı Osmanlıca-Türkçe Yazım Kılavuzu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-